HANGİ ARACA
HANGİ YAĞ

 

 

Hangi Yağ

 

 

Yağ Teknolojisi

 

 

Orijinal Yağ

 

 

Tavsiyeler

 

 

Genel Bakım

 

 

SSS

 

 

Ücretsiz Danışma

AYNI YAKITLA DAHA FAZLA YOL GİDİN

Otomobillerde basit yöntemlerle yakıt tasarrufu yapmak mümkün. Bazı küçük ayrıntılara dikkat ederek daha az benzin tüketip daha çok yol gitmek mümkün. İşte otomobillerde daha az yakıt tüketmek için dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar:

Rölantide Isıtmayın
İlk defa çalıştırdığınız arabanızı ısıtmak için rölantide bekletmek yakıt sarfiyatını arttırır. Sürücüler motorun daha verimli çalışması için genellikle araçlarını ısıtırlar fakat her 3 dakikalık ısıtma süresinde 1Km yol gidecek benzin harcanıyor. Bu durumda araç çalışır çalışmaz düşük viteste de olsa harekete başlamak gerekiyor.

Soğuk Havalarda Sürmemeye Çalışın
Motor en fazla yakıtı ısıtma süresinde harcar. Soğuk havalarda motoru ısıtma süresi uzadığı için bu süre boyunca yakıt tüketimi fazla olur. Yapılan araştırmada soğuk havada çalıştırılan 1.6 motor bir araba ilk 4 km boyunca 40Lt/100Km gibi aşırı bir yakıt tüketim seviyesinde çalışmaktadır.

Düşük vites kullanmayın
Aracınızı çalıştırdıktan sonra birinci viteste uzun süre kalmayın. Birinci vitesi sadece aracı harekete geçirmek için kullanın. Aracı hızıyla uygun viteste kullanmak da yakıt tüketimini azaltır.

Trafiğin Sakin Olduğu anlarda Yola Çıkın
Yakıt tüketiminin azaltılması için yapılabileceklerden biri de trafiğin sıkışık oldu saatlerde yola çıkmamak veya sıkışık trafiğe sahip olan yolları tercih etmemektir. Sıkışık trafikte araçlar sık sık durmak zorunda kalır ve gerekli motor devrinde harek etmek çoğunlukla zordur.

Pencereleri Kapatın
Hareket halindeki bir araç aerodinamik yasalarına bağlı olarak hareket eder. Eğer aracın hava sürtünmesini arttıracak herhangi bir unsur varsa aracımız normalde olması gerekenden fazla yakıt tüketir. Arabamızın camlarını açmak hava sürtünmesini ciddi şekilde arttırdığı için yakıt tüketiminde artışa neden olur. Bu nedenle otomobiller mümkünse camları kapalı şekilde kullanılması gerektiği gibi araca sonradan ilave edilen dış aksesuarların hava sürtünmesini arttırmadığından emin olmak gerekir.

Klimayı Az Kullanın
Sıcak havalarda otomobilimizin içini soğutmak için kullandığımız klimalar aslında ilave bir yakıt tüketmek anlamına gelmektedir. Klima hava sıkıştıran bir piston yardımıyla çalışmaktadır ve bu pistonun sıkıştırılması için gereken enerji motordan sağlanır. Bu nedenle yakıt tüketimini azaltmak için gerekmedikçe klimaları açmamak gerekmektedir.

Lastiklere Dikkat Edin
Havası düşük olan lastikler yere temas alanını arttırır bu da daha çok sürtünme anlamına gelir. Sürtünme aracın benzin tüketimini arttırır. Lastik havası fabrika değerlerine ayarlanmalı ve sık sık kontrol edilmelidir.
Bunun yanında lastiklerin profil derinliği 3mm'nin altına inmemesi gerekmektedir

Greksiz Fren Yapmayın
Çoğu kullanıcı farkında olmadan gereksiz frenlemeler yapmaktadır. Özellikle daha çabuk gitme isteği içinde olan sürücüler ilerde duracaklarını bildikleri halde hala gaza basabilmektedirler. Bu durum eğer dikkat edilmezse ciddi bir gereksiz tüketim oluşturabilir.

Yakıt Sistemini Bakıma Alın
Otomobillerdeki yakıt sistemi unsurları; Enjektörler, enjektör pompası, yakıt pompası, hava filtresi, benzin filtresi gibi elemanların bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Aracınızı servis kartlarında yazan periyodik bakım sürelerinde servise sokmak bu nedenle ortaya çıkan kayıpları giderecektir.